Aliexpress Dispute (sipariş iptali resimli anlatım)

Eğer alışveriş sırasında bir sorun yaşarsanız arkadaşlar bir tartışma açarak tedarikçi ile diyaloga başlayıp sorunu çözmeye çalışabilirsiniz, eğer buna rağmen sorun çözülmediyse veya uğraşmak istemiyorsanız.

Bir (dispute)anlaşmazlık açarak, alıcılar bazı yönleri ile memnun olmadıkları ve tedarikçinin bu durumu düzeltmek için derhal harekete geçmesi istiyorum diyerek belirtmiş olursunuz.

Dispute ne zaman, hangi hallerde yapılır:

Ürünlerin tedarikçisi sipariş sevk teyit edildikten sonra (doğrulayan tarih farklı kurye hizmetleri seçerek değişir) alınmadığı durumlarda.

Ürünler beğenilmedigi takdirde.

Bu süreçte verilen formu doldurarak, alıcı iptal konusunu açıklararak değişim mi? Yoksa kısmi bir geri ödeme mi? ya da tam bir ödeme mi? Olduğunu belirtebilirler.

Dispute nasıl çalışır?

Tedarikçinin belirtmiş olduğu teslimat süresinden sonra ortalama olarak 6 gün içinde bir dispute(anlaşmazlık) açabilirsiniz.

Dispute açmak için, alıcının oturumunu açıp(sekme üst araç çubuğundan) ana sayfasındaki “Siparişlerim” linkine tıklaması gerekiyor. Tüm siparişler kısmından alıcı dispute açmak istediği siparişe gelerek, bunun için “Open Dispute” tıklararak dispute açmış olacağız.

Aliexpress anlaşmazlık
Aliexpress dispute

Ayrıca “View Details” butonuna tıklayıp İşlem Ayrıntıları sayfasına gidin, neden olduğunu belirtmek için “Open Dispute” düğmesine tıklayın.

Aliexpress anlaşmazlık
Aliexpress dispute

Burada sipariş formu detaylarını, anlaşmazlık nedenlerini listelemek için bir pencere açılır ve tam para iadesi isteyip istemediğinizi belirterek tamamen doldurduktan sonra, tedarikçiye doğrudan göndermek için “Sumbit” düğmesine tıklayın.

aliexpress anlaşmazlık
Aliexpress dispute

Alıcı malları almışsa, alıcı ürün ve ya ürünlerin dispute talebini desteklemek için fotoğraf, video ve sohbet kayıtları gibi, bazı kanıtları eklemesi gerekiyor.

aliexpress

Merhaba ben Muhammed Karaca, aliexpressbuy.net sitesinin yöneticisi ve editörüyüm. Sizlere aliexpress alışveriş deneyimlerim doğrultusunda, yardımcı olmaya çalışacağım. :) Bana mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × two =