Aliexpress Dispute (Sipariş İptali Resimli Anlatım)

Eğer alışveriş sırasında bir sorun yaşarsanız arkadaşlar bir tartışma açarak tedarikçi ile diyaloga başlayıp sorunu çözmeye çalışabilirsiniz, eğer buna rağmen sorun çözülmediyse veya uğraşmak istemiyorsanız. Satıcı sizin dilinizden anlamayınca yada sizin ingilizceniz yeterli olmayınca bu durum daha da çekilmez bir duruma gelebiliyor. Fakar endişe duymanıza hiç gerek yok! Pek bilinmedik ancak etkisi büyük bir yöntemden bu konuda bahsedeceğiz sizlere. Aliexpress dispute açma işlemi çok kolay ve zaman gerektiren bir işlemdir. Gerekenleri yaptıkdan sonra paranın banka hesabınıza aktrılması bazen zaman alabiliyor. Bankadan bankaya da süre fark edebilir.

Aliexpress Dispute

Bir (dispute)anlaşmazlık açarak, alıcılar bazı yönleri ile memnun olmadıkları ve tedarikçinin bu durumu düzeltmek için derhal harekete geçmesi istiyorum diyerek belirtmiş olursunuz. Disputenin türkçe karşılığı hak talebi olarak geçmektedir. Alıcı ile satıcı arasındaki anlaşmazlık durumlarında hak talep edilmesi normal bir durumdur. Siz dispute açtıktan sonra satıcıda size karşı itiraz edebilme hakkında sahiptir. Böyle durumlarda sakin olup kanıtlarınızı sunmanız yeterli olacaktır.

Aliexpress Dispute ne zaman, hangi hallerde yapılır:

Ürünlerin tedarikçisi sipariş sevk teyit edildikten sonra (doğrulayan tarih farklı kurye hizmetleri seçerek değişir) alınmadığı durumlarda.

Aliexpress ürünler beğenilmediği takdirde.

Bu süreçte verilen formu doldurarak, alıcı iptal konusunu açıklayarak değişim mi? Yoksa kısmi bir geri ödeme mi? ya da tam bir ödeme mi? Olduğunu belirtebilirler.

Aliexpress Dispute Nasıl Çalışır?

Tedarikçinin belirtmiş olduğu teslimat süresinden sonra ortalama olarak 6 gün içinde bir dispute(anlaşmazlık) açabilirsiniz.

Dispute açmak için, alıcının oturumunu açıp(sekme üst araç çubuğundan) ana sayfasındaki “Siparişlerim” linkine tıklaması gerekiyor. Tüm siparişler kısmından alıcı dispute açmak istediği siparişe gelerek, bunun için “Open Dispute” tıklararak dispute açmış olacağız. Butona bastığınız an ”Kandırıldım, hakkımı sonuna kadar istiyorum!” demiş olacaksınız. 🙂

Aliexpress anlaşmazlık
Aliexpress dispute

Ayrıca “View Details” butonuna tıklayıp İşlem Ayrıntıları sayfasına gidin, neden olduğunu belirtmek için “Open Dispute” düğmesine tıklayın. Bu kısma güzel bir açıkla girin. İnandırıcı birşeyler olsun. İsterseniz yorum yaparak bizdende yardım talep edebilirsiniz. Sonuçta şuan bulunduğunuz site Aliexpress Türkçe Destek Sitesi ve siz alışveriş tutkunu ziyaretçilerimize yardımcı olmak boynumuzun borcudur. 🙂

Aliexpress anlaşmazlık
Aliexpress dispute

Burada sipariş formu detaylarını, anlaşmazlık nedenlerini listelemek için bir pencere açılır ve tam para iadesi isteyip istemediğinizi belirterek tamamen doldurduktan sonra, tedarikçiye doğrudan göndermek için “Sumbit” düğmesine tıklayın. Son aşamadan önce belirtmeden geçmek istemiyoruz ğer dispute açtınız ve pişman mı oldunuz? Yada satıcı ile belirli bir mütabakata mı vardınız? O halde hak talebini iptal etmeniz gerekecektir. Aliexpress dispute nasıl iptal edilir? Başlıklı konumuza göz atabilirsiniz. Resimli olarak yeterli anlatım yapılmıştır.

aliexpress anlaşmazlık
Aliexpress dispute

Alıcı malları almışsa, alıcı ürün ve ya ürünlerin dispute talebini desteklemek için fotoğraf, video ve sohbet kayıtları gibi, bazı kanıtları eklemesi gerekiyor. Ekren görüntüsü alarak yada video vs. çekerek gönderim yapabilirsiniz. Hangisi sizin için daha rahat oluyorsa uygun yolu seçiniz.

Bu konumuzda sizlere Aliexpress Dispute (Sipariş İptali Resimli Anlatım) konusunu tamamiyle ele aldık. Sizlerde sorularını yorum yaparak bize gönderiniz. Ziyaretçilerimiz, Aliexpress destek sorumlu çalışanlarının yardımının yanıında şahsen kendimiz admin olarak da destek sağlayacağımızdan emin olabilirsiniz.

aliexpress

Merhaba ben Muhammed Karaca, aliexpressbuy.net sitesinin yöneticisi ve editörüyüm. Sizlere aliexpress alışveriş deneyimlerim doğrultusunda, yardımcı olmaya çalışacağım. :) Bana mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Aliexpress Dispute (Sipariş İptali Resimli Anlatım)” için 5 yorum

 • Mayıs 12, 2016 tarihinde, saat 21:57
  Permalink

  İyi günler .
  Size sipariş iptali ile ilgili bir sorum var. Aliexpress üzerinden yanlış ürünü sipariş ettiğimi anlayınca siparişi daha onaylanmadan iptal ettim ininal kartımdan ödeme yapıldı. İlerleyen güünlerde parqa iade edilir mi edilmeyecekse nereye başvurmam gerekir ?

 • Mayıs 31, 2016 tarihinde, saat 23:39
  Permalink

  Melih Hocam,
  Bu iptal edildikten çalıştığınız bankaya ve hafta tatiline denk gelme durumuna göre en geç 1-2 hafta içerisinde yatması gerekir, normal sorunsuz iade süresi hafta içi 3-4 gündür.

 • Haziran 3, 2016 tarihinde, saat 12:05
  Permalink

  Merhabalar. Aliexpress’e gmail üzerinden kayıt olup 2 sipariş verdim. İki siparişimde kargolandı ve bulunduğum ile kadar geldi fakat kargolarım “Teslim Edilemedi” notu düşülerek tekrar İstanbuldaki ana dağıtım noktasına gönderilmiş durumda(Takip numarasından kontrol ettim). Daha sonra aliexpress’e kayıt olurken yaptığım hatayı farkettim. Gmail adresimdeki isim soyisim bilgilerim yanlış olduğu için muhtemelen kargolarımı dağıtıma bile çıkarmadan geri iadeye çıkarmışlardır diye tahmin ediyorum. İlgili Ptt şubelerine telefonla ulaşılmıyor.Zaten ulaşılsada yardımcı olacaklarını zannetmiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

 • Haziran 5, 2016 tarihinde, saat 21:22
  Permalink

  Merhabalar Fatih bey,
  Bu durumda satıcıyla iletişime geçip durumu izah ederseniz ilgilenecektir. Satıcı bir sorun çıkarırsa onaylanma süreniz geçmeden dispute açmanızı öneririm. Şayet satıcı/mağaza tanınan ve puanı iyi bir mağazayla siparişi onaylamanızı isteyip ürünün gelmesini beklemeden tekrardan gönderme ihtimali yüksek bu durumla sık sık karşılaşıyoruz. Adresinizi düzeltmeyi unutmayınız. İyi günler dileriz.

 • Haziran 28, 2018 tarihinde, saat 10:57
  Permalink

  Dispute açtım satıcıyla mutabakata vardım. Bundan sonraki süreç nasıl işliyor? Şuanki durum dispute in progress. Acaba para otomatikman hesaba mı yatacak yoksa başka işlemler de yapmalı mıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 × three =