Aliexpress Türkiye

Aliexpress’ten Alışveriş Altın Yapmanın Kuralları

Aliexpress’ten ülkemize gelen birçok ürün olmuştur. Peki bu ürünleri almadan önce neye dikkat etmeliyiz? Bilenlerin bilmeyenlere anlattığı efsane alışveriş sitesi Aliexpress’te nasıl alışverişler yapmalıyız? Dikkat! Ucuz ürün çıkabilir…

Yorumlara Çok Dikkat!

Satıcı yorumlarının yanısıra, aynı zamanda daha önce alışveriş yapan kişilerin yorumlarını dikkate alın. Ürün durumu ve satıcı tutumuna dair bilgileri buradan anlayabilir, yine buradan ürünün kötü olup olmadığını anlayabilirsiniz. Mesela SJCAM kameraları, Go-Pro çakması olarak çıktı. Daha sonradan çakmanın çakmasını yaparak kurnazlık yapmak isteyenler oldu. O yüzden bunlara dikkat edilmesi gerekiyor.

Ürün Alternatifi Belirleyin

Aynı ürünü satan birçok alıcı var. Bazıları ürünü tedarik ederken, aynı ürünü daha ucuza satabiliyor. Kampanya adı altında hesaplı gelen ürünler, TR’de hesaplı olarak gelebiliyor. SJCAM, TR’de 400 lira civarında satılırken, Aliexpress’te 100 dolar gibi bir fiyatta satış görüyordu. 2 yıl garanti için 100 lira vermek mantıklı olacağı için araştırma yaparak alışveriş yapmanız önerilir. Özellikle karşınıza çıkan ilk ürünü almamak zarar değil fayda getirir. İyice araştırma yapmadan, alışverişlerinizi erteleyin.

Aliexpress Türkiye
Aliexpress Türkiye

Ürün Açıklamaları ve Görsellerine Dikkat!

Zira ürün görseli ile açıklamaları aynı olmayabiliyor. Türkiye’de de bazen durum bu şekilde oluyor. Görselde görülen ve ürünlerin açıklamada gönderilmeyeceğini söyleyebiliyor. Bazen ürün görseli boyut olarak o kadar yanıltıcı olabiliyor ki, işinize yaramayan bir ürün satın alabiliyorsunuz. Gerçekten hayal kırıklığı yaşamamak için, diğer altın kuralları incelemenizi öneriyoruz.

“Ucundan Azıcık” İngilizce Bilmeden Alışveriş Yapmayın!

İlk defa alışveriş yaparken, hiç İngilizce bilmiyorsanız alışveriş yapmaktan kaçının. Daha önce yapan kişilere danışın. Google çeviri ile metinlerin doğru olacağına inanmayın.

Türkiye Gümrük Kurallarına Dikkat!

75 Euro yani 80 dolar civarında olan sınır hatta ve hatta 70 doların üstündeki ürünlerin üstüne çıkmamaya çalışın. Alırsanız bile, ürünlerin üzerine hediye ya da düşük fiyat yazmalarını isteyin. Ülkeye girişi yasak olan telefon ve benzeri ürünlerden kaçının. Gümrükte takılırsa paranızın yazık olacağını unutmadan, düzgün bir kargo yöntemi seçin ve takibe alın. Yoksa ürününüz gümrükte kalmış ya da kalmamış diye öğrenemezsiniz.

aliexpress

Merhaba ben Muhammed Karaca, aliexpressbuy.net sitesinin yöneticisi ve editörüyüm. Sizlere aliexpress alışveriş deneyimlerim doğrultusunda, yardımcı olmaya çalışacağım. :) Bana mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × four =