Alipay Nedir | Alipay Nasıl Kullanılır | Alipay Güvenilir mi?

Çin Halk Cumhuriyetin’in neredeyse her köyünde bile kullanılan Alipay sistemi doğal olarak Çin’in en büyük e-ticaret sitesinin de öncelikli ödeme sitemi olarak karşımıza çıkıyor. Alipay sistemine kredi kartınızı kayıt ederek güvenli ve çok hızlı alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

Alipay Güvenli Mi?

Alipay sistemine bir kredi kartı onaylatmış iseniz bundan sonraki alışverişlerinizde tek tıkla ödeme yapabilirsiniz. Her seferinde tekrar kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekmez, alipay güvenli mi? kredi kartınızın son kullanma tarihi gelesiye kadar tek tıkla ödeme imkanınız bulunur. Bazı durumlarda ödeme yapmanıza izin vermiyorsa bu sizin güvenliğiniz amacıyladır, bu gibi durumlarda Alipay sizden kimliğinizin ve kredi kartınızın görüntülerini isteyebilir. Buradaki amaç kredi kartın gerçek sahibi tarafından kullanıldığını kanıtlamaktır.

Alipay İle Sanal Kart Kullanımı

Bir çok aracı ödeme kuruluşu sanal kart kabul etmese de Alipay ödeme siteminde böyle bir sorun bulunmamaktadır. Alipay’e limitini belirlediğiniz sanal kartınızı onaylatarak kullanabilirsiniz. Onay işleminden sonra her alışveriş öncesinde sanal kartınızın limitini tam alışveriş tutarında ayarlayarak alışverişinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Bazı internet kullanıcıları bu yöntemle alışveriş yapmalarına rağmen kredi kartlarından 1 lira daha fazla çekildiğini söyleselerde bunun Alipay ile bir alakası yoktur. Burada olması muhtemel 2 hatadan birisi tutarın yanlış hesaplanması diğeri de ilgili bankanın yurtdışı alışverişi olduğu için komisyon çekmiş olma ihtimalidir. Yoksa sepetiniz sonucunda ortaya çıkan tutar ne ise Alipay’e onaylattığınız kredi kartınızdan çekilecek miktar da odur.

Gerçek kredi kartınızı da Alipay’e onaylatmak mümkündür fakat biz tavsiye etmiyoruz. Günümüzde sanal dolandırıcılık yöntemleri çok ilerlediği için asıl kart bilgilerinizi sadece sizin bilmenizde fayda var. Bu söylediklerimiz sadece Alipay için değil ülkemizde de faaliyet gösteren aracı ödeme kuruluşları için geçerlidir. Yoksa Alipay dünyanın en büyük ödeme sitemlerinden bir tanesidir, Paypal’dan sonra en çok ödeme yapılan 2. ödeme kuruluşu olduğunu da hatırlatalım.

Çok sık alışveriş yapmayan ve yılda 1-2 ürün ancak alan okurlarımız için Alipay sistemini önermiyoruz. Bu sistem çok sık alışveriş yaptığı için her seferinde kredi kartı bilgilerini tekrar girmek istemeyenler için idealdir.

 

aliexpress

Merhaba ben Muhammed Karaca, aliexpressbuy.net sitesinin yöneticisi ve editörüyüm. Sizlere aliexpress alışveriş deneyimlerim doğrultusunda, yardımcı olmaya çalışacağım. :) Bana mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

eight + twenty =